
Jesień to najniebezpieczniejszy okres w roku na polskich drogach w którym dochodzi do największej liczby wypadków. Przyczyną wielu kolizji jest niedostosowanie prędkości do warunków na drodze.
Za około 30 proc. zdarzeń drogowych odpowiada zły stan pojazdu, a w tym niewłaściwe oświetlenie. Braki w oświetleniu lub nieprawidłowo ustawione reflektory to zmora samochodów poruszających się po polskich drogach. Ma to swoje przełożenie na liczbę wypadków, wśród których duża część z nich kończy się tragicznie.
Wymiana żarówek
W starszych samochodach wymiana żarówki, zazwyczaj ogranicza się do wymiany przepalonej żarówki na nową. Często wymiana takiej żarówki jest prosta i zajmuje kilka minut, a znacząco poprawia bezpieczeństwo na drodze wszystkich użytkowników.
O wiele trudniej o to przy ksenonach, kiedy różnica w barwie i natężeniu światła jest bardzo widoczna. Jednak w tym przypadku problemem może być nawet sam dobór odpowiedniej żarówki. Kierowanie się kształtem może być mylące, bo niekiedy palniki różnią się tylko napięciem zasilania. Wówczas warto sprawdzić kod części, po czym zamówić ją po tym numerze.
Regulowanie oświetlenia samochodu
Wymiana żarówek zawsze powinna kończyć się regulacją świateł. W warunkach domowych jest to trudne, dlatego warto udać się do warsztatu lub stacji kontroli pojazdów, gdzie mechanik bądź diagnosta przeprowadzi odpowiedni przegląd świateł ponieważ nawet niewielkie niedokładności mogą oznaczać skrócenie oświetlenia obiektów na drodze o kilkanaście metrów. Operacja ta jest tania i trwa zaledwie kilkanaście minut.
Nowe żarówki i właściwie wyregulowane reflektory to znacznie lepsza widoczność na drodze która niejednokrotnie może uratować życie kierowcy, pasażerów lub innych uczestników ruchu.