Zmiany dla kierowców i pieszych w 2021 roku

20 stycznia 2021
Zmiany dla kierowców i pieszych w 2021 roku
Wraz z początkiem 2021 roku kierowców oraz pieszych obowiązuje kilka zmian w przepisach. W artykule na prezentujemy najważniejsze z nich.
 

Ograniczenie do 50 km/h w dzień i w nocy

Nowy przepis ruchu drogowego wprowadza obowiązek zachowania maksymalnej prędkości 50 km/h niezmiennie przez całą dobę, a nie jak do tej pory 50km/h od godziny 5 do 23, oraz 60 km/h od godziny 23 do 5. 
 

Uprzywilejowani piesi

W 2019 roku w Polsce doszło do 7005 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęły 793 osoby. Najczęściej wina leżała po stronie kierowców, którzy zawinili w ponad 63% wymienionych kolizji. Nowe przepisy oprócz obowiązku zatrzymania pojazdu w wypadku jego obecności na pasach wprowadzają również  nakaz zatrzymania również wtedy, gdy widzimy, że pieszy dopiero zamierza przejść przez ulicę.
 

Zmiany dla pieszych

Na pieszego został nałożony zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas przechodzenia przez jezdnię bądź torowisko oraz kiedy zamierza na nie wejść. Piesi będą zatem mieli bezwzględne pierwszeństwo, ale nie oznacza to, że będą zwolnieni z zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia do przejścia.
 

Koniec jazdy „na zderzaku”

Z początkiem roku wprowadzony został przepis dotyczący dróg ekspresowych oraz autostrad, który zobowiązuje kierowców do zachowania takiego dystansu wyrażonego w metrach, aby stanowił on połowę prędkości, z jaką obecnie się porusza. Jeśli porusza się z prędkością 130 km/h, minimalną odległością między jego pojazdem a poprzedzającym go jest 65 metrów. Istnieje jednak jedyny wyjątek którym jest manewr wyprzedzania i manewr ten nie będzie karany.