Jak prawidłowo zadbać o swój samochód zimą?

10 lutego 2021
Jak prawidłowo zadbać o swój samochód zimą?
Zimowa pora roku nie jest łatwym okresem dla samochodu. Deszcz, mróz, wiatr oraz temperatury poniżej zera mają negatywny wpływ na ich stan. Dodatkowo jazda samochodem w utrudnionych, zimowych warunkach nie należy do przyjemnych. 
 

Sprawny akumulator

W pełni sprawny akumulator to jedna z najważniejszych rzeczy w samochodzie. To on głównie odpowiada za pierwsze uruchomienie samochodu po mroźnej nocy. W trakcie niskich temperatur ich efektywność spada nawet o 24%. Jeżeli już w trakcie jesieni zauważysz pierwsze problemy związane z uruchomieniem samochodu, to koniecznie sprawdź jego jakość. W przypadku niskiej jakości warto rozważyć wymianę na nowy jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego.
 

Odpowiednie opony zimowe

Kolejny istotny element to wysokiej jakości opony zimowe. Ich wymiana powinna nastąpić w momencie, kiedy temperatura będzie bliższa zeru. Zimowe opony posiadają głębszy bieżnik i dodatkowo mają zupełnie inny skład, dzięki temu uzyskują dużo wyższą elastyczność co bezpośrednio przekłada się na zwiększoną przyczepność na śliskiej nawierzchni. Z drugiej strony łatwiej zużywają się w wyższej temperaturze, dlatego wymiana opon w odpowiednim momencie jest bardzo ważna.
 

Wycieraczki oraz płyn do spryskiwaczy

W okresie zimowym warto zadbać o wysokiej jakości wycieraczki. Uszkodzone i zużyte nie będą działać prawidłowo i zamiast czystej szyby zagwarantujemy sobie rozmazane zabrudzenia. Przed silnymi mrozami warto pamiętać też o wymianie płynu do spryskiwaczy na zimowy. Jeżeli samochód noc spędza na parkingu przy osiedlowej to warto zaopatrzyć się w odmrażacz do zamków samochodowych. Pozwoli to w błyskawiczny sposób dostać się do auta bez zbędnych kłopotów. 
 

Zaparowana przdednia szyba

Jeżeli samochód nie posiada podgrzewanych szyb, należy wówczas zadbać o prawidłową wentylację. Ustaw ciepły nawiew na przednią szybę z biegiem czasu zwiększając temperaturę i prędkość powietrza. Po niespełna 5 minutach od pierwszego uruchomienia silnika zaparowanie powinno ustępować. Aby przyspieszyć ten proces można również zamknąć nawiewy, które kierują na kabinę samochodu. Pomimo tego, że nawiew zostanie ustawiony na przednią szybę również z nich może uciekać ciepłe powietrze. Pamiętaj jednak, aby przed wyruszeniem na drogę ponownie otworzyć wszystkie nawiewy.
 

Dostosowanie prędkości do warunków na drodze

Zimowe prowadzenie samochodu jest sporym wyzwaniem. Pogoda i panujące warunki atmosferyczne mogą skutecznie zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych kierowców Nadmierna prędkość na zakrętach oraz wysokie obroty w trakcie ruszania na śliskiej powierzchni nie są pożądane. Zachowujmy szczególną ostrożność obserwując innych uczestników drogi – odpowiedni odstęp między pojazdami może pozwolić uniknąć nam wielu niebezpiecznych sytuacji, które często nie będą wynikać