Co ile wymieniać olej silnikowy?

25 lutego 2021
Co ile wymieniać olej silnikowy?
Każdy użytkownik samochodu powinien wiedzieć jak zmierzyć poziom oleju. Większy problem może sprawić jego wymiana, a także jej częstotliwość. Pytanie zatem co ile należy wymieniać olej silnikowy w samochodzie?
 

Obieg oleju

W większości samochodów są zamontowane tzw. mokre misy oleju. Pompa tłocząca transportuje płyn eksploatacyjny do głównego kanału olejowego, tzw. magistrali olejowej. Następnie pod wpływem ciśnienia rozchodzi się do łożysk wału korbowego, rozrządu i innych powiązanych ze sobą części. Po drodze przepływa przez filtr oleju, zawory przelewowe, a nawet chłodnicę oleju.
 
W przeciętnym silniku mieści się około od 3 do 7 litrów oleju. Olej silnikowy odpowiada głównie za zmniejszenie tarcia pomiędzy pracującymi tłokami a cylindrami oraz zmniejszeniem oporów pracy silnika. Dlatego częstotliwość wymian oleju nie jest bez znaczenia. Ma głównie wpływ na trwałość jednostki napędowej, poziom jej awaryjności, zużycie paliwa i trwałość osprzętu.
 

Jak często wymieniać olej 

Standardowo wymieniać olej należy co 10 lub 15 tysięcy kilometrów. Po tym przebiegu zazwyczaj filtr oleju przestaje zatrzymywać zanieczyszczenia, a sam olej traci właściwości smarne. Jeśli auto nie pokonuje nawet tysiąca kilometrów w ciągu roku wówczas należy dokonywać wymiany średnio raz na dwanaście miesięcy. 
 

Jaki olej kupić i jak go wymienić

Przy zakupie oleju należy głównie zwrócić uwagę na jego rodzaj oraz klasę lepkości. Należy się przede wszystkim trzymać wytycznych, które są zalecane przez producenta auta. Sama wymiana oleju nie jest sprawą trudną. Jeśli posiadamy odpowiednie narzędzia i sprzęt, jesteśmy zrobić to samodzielnie. Jednak, gdy pojawiają się przeszkody takie jak utrudniony dostęp do filtra, powinniśmy wybrać się do specjalisty. Zużyty olej należy oddać do zakładu utylizacyjnego.
 
Regularna wymiana oleju silnikowego pozwala na bezpieczne użytkowania auta. Warto regularnie sprawdzać stan pojazdu u mechanika, który potrafi doradzić, jak często wymieniać olej w konkretnym samochodzie, żeby utrzymać go w dobrym stanie technicznym.