Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC – czyli jak zarządzać szkodami

12 marca 2019
Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC – czyli jak zarządzać szkodami
Kolizje, wypadki i inne zdarzenia drogowe to szara codzienność w funkcjonowaniu większości flot samochodowych. Całkowite ich wyeliminowanie jest zadaniem niemal niemożliwym, a każde takie zdarzenie ma realny wpływ na wysokość stawki OC. Jak zatem skutecznie zarządzać szkodami komunikacyjnymi? 
 
Szkody komunikacyjne a stawki OC
 
Pośród wszystkich uczestników wypadków komunikacyjnych, grupą która jest na nie najbardziej narażona bez wątpienia są samochody służbowe z racji pokonywania przez nie znacznie większych dystansów niż pojazdy prywatne. 
 
Wypadki komunikacyjne poza zagrożeniem dla życia lub zdrowia, pociągają za sobą również znaczne konsekwencje finansowe związane z koniecznością likwidacji szkody i serwisowania uszkodzonego pojazdu. Każda niepożądana kolizja czy wypadek przekłada się również na wysokość obowiązkowego ubezpieczenia OC, które stanowi jedną z głównych pozycji kosztowych funkcjonowanie flot samochodowych. 
 
Czynniki które wpływają na wysokość OC
 
Polisa OC obowiązuje wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych niezależnie od ich stanu technicznego czy intensywności użytkowania. Mimo, że zakres ochrony aut w flocie jest zawsze taki sam, cena polisy jest już kwestią indywidulaną. Dlatego też może się zdarzyć, że pomimo takiej samej liczby zniżek, koszt ubezpieczenia będzie się różnił w zależności od pojazdów w flocie. Z czego zatem wynika i od czego zależy kwota OC?
 
Należy uświadomić sobie czym tak właściwie jest składka ubezpieczeniowa. Dla ubezpieczyciela to nic innego jak wyrażenie kalkulacji ryzyka wystąpienia szkody. W przypadku flot samochodowych kluczową rolę ogrywa ich wypadkowa przeszłość. Istotne jest również przeznaczenie aut oraz branża, na podstawie czego ubezpieczyciel może ocenić ryzyko powstawania przyszłych szkód. 
 
Bardzo często brane jest także pod uwagę miejsce użytkowania pojazdów – dane statystyczne dotyczące szkodowości w danych województwach pomagają oszacować ubezpieczycielowi ryzyko zaistnienia zdarzenia drogowego, co również przekłada się na wysokość składki.
Warto również przyjrzeć się warunkom polisy. Zazwyczaj pojedyncza szkoda pojazdu nie wypływa na wysokość składki całej floty, jedynie danego uszkodzonego pojazdu. Jednak w zależności od ubezpieczyciela nie musi to być regułą.
 
Wzrost stawki OC po szkodzie komunikacyjnej
 
Dane dotyczące kierowcy to nie jedyne czynniki jakie brane są pod uwagę przy obliczaniu składki OC. Ważną rolę odgrywają również parametry techniczne pojazdu, a także dotychczasowy przebieg ubezpieczenia. W kwestii parametrów technicznych ubezpieczyciele często zwracają uwagę na pojemność i moc silnika pojazdu. Zwykle im większa pojemność i moc silnika tym większa składka OC. Wyższej stawki mogą się spodziewać również właściciele samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej np. do nauki jazdy lub przewożenia osób. 
 
Jeżeli chodzi o historię ubezpieczenia, to najważniejszą kwestią jest OC po szkodzie. Oczywiste jest to, że częste kolizje bądź wypadki będą podstawą dla ubezpieczyciela do zwiększenia stawki OC ze względu na większe ryzyko ich ponownego wystąpienia w przyszłości. Jak zatem zmniejszyć szkodowość floty oraz utrzymać jak najwyższe zniżki w polisie? 
 
Zmniejszanie ryzyka szkodowości
 
Jest kilka sposobów na obniżenie poziomu szkodowości. Najbardziej oczywistym z nich jest zmniejszanie liczby kolizji i wypadków z udziałem pojazdów firmowych. Krokiem który może pomóc w osiągnięciu tego celu jest odpowiednie wyposażenie pojazdów w różne czujniki np. parkowania oraz systemy kontroli i bezpieczeństwa. Bardzo przydatny może być również system monitoringu GPS taki jak ABC TRACK.
Na podstawie danych zebranych przez system ubezpieczyciele otrzymują dokładny profil kierowcy oraz informacje o sposobie wykorzystywania przez nich pojazdów co przekłada się na wysokość ubezpieczenia OC. Dodatkowo system monitoringu GPS może działać motywująco na kierowców i przyczyniać się do podnoszenia przez nich umiejętności jazdy. Istotną rolę odgrywają również szkolenia z zakresu bezpiecznej jazdy, a także systemy motywujące kierowców do unikania kolizji i szkód komunikacyjnych. 
 
Zarządzanie szkodami
 
Poza unikaniem szkód komunikacyjnych oraz kolizji, istotne jest również zarządzanie szkodami które wystąpiły. Szczególna rola w tej kwestii należy do menagera floty. Co zatem może zrobić menager, żeby obniżyć wartość zaistniałych szkód? Do ważnych czynności można zaliczyć kontrolę i nadzór nad jakością napraw i serwisowania pojazdów, a także wybór odpowiedniego warsztatu i odpowiednia współpraca z nim.
 
Wysokość ubezpieczenia OC samochodów flotowych to jeden z najistotniejszych wydatków w strukturze kosztowej przedsiębiorstwa.  Żeby je efektywnie obniżyć warto wdrożyć w przedsiębiorstwie kompleksowy system zarządzania szkodowością. Zmniejszy on nie tylko wydatki, ale również podniesie bezpieczeństwo kierowców.