Jak skutecznie zabezpieczyć samochód przed kradzieżą

18 marca 2019
Jak skutecznie zabezpieczyć samochód przed kradzieżą

Kradzież samochodu to zdarzenie, które powoduje szereg nieprzyjemności oraz generuje duże straty finansowe. Wiąże się także z trudnymi i niejednokrotnie skomplikowanymi poszukiwaniami skradzionego auta, często kończącymi się niepowodzeniem. Dlatego też skuteczne zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą ma istotne znaczenie. Jak zatem skutecznie tego dokonać?

 

Mechaniczne zabezpieczenie samochodu

Pośród wielu dostępnych sposobów ochrony pojazdów, mechaniczne zabezpieczenia pojazdów pojawiły się najwcześniej. Najbardziej znanym tego typu rozwiązaniem jest bez wątpienia blokada zakładana na kierownicę i pedały. Pomimo niewielkich kosztów, nie jest to rozwiązanie które gwarantuję skuteczną ochronę przed kradzieżą. Złodzieje opracowali sposoby, jak szybko i skutecznie się ich pozbyć.

W przypadku blokady kierownicy, wystarczy, że złodziej przetnie kierownicę  w odpowiednim miejscu, co pozwoli uwolnić ją od wszelkich zabezpieczeń. Również pokonanie blokady pedałów nie stwarza wprawionym złodziejom wielu trudności. Większym wyzwaniem może okazać się za to blokada skrzyni biegów, jednak i tym przypadku wystarczy kilka minut by ją przełamać. Co więcej, nawet w przypadku zastosowania tego zabezpieczenia możliwe jest wciśnięcie sprzęgła i przetoczenie samochodu, a następnie jego odholowanie.

 

Alarmy i immobilisery

Coraz więcej producentów stara się zabezpieczyć swoje samochody przed kradzieżą, montując w nich alarmy. O ile ich przydatność jest bezsprzeczna o tyle skuteczność może pozostawiać wiele do życzenia. Doświadczeni złodzieje zwykle w pierwszej kolejności biorą na warsztat rozwiązania fabryczne producentów, co sprawia że mniej zaawansowane alarmy nie stanowią dla nich dużego problemu. Nie dotyczy to jednak co do zasady wszystkich alarmów.

Najnowocześniejsze alarmy w dużo skuteczniej zabezpieczają samochód przed kradzieżą niż ich starsze odpowiedniki. Alarmy oparte na nowszych rozwiązaniach, za każdym razem wykorzystują inny losowo generowany sygnał. Sprawia to, że nawet jeżeli złodziej przechwyci sygnał, to może okazać się, że nie jest on już aktywny. W zależności od rodzaju i zaawansowania, niektóre wersje alarmów reagują na ruchy karoserii włączając się lub nawet wysyłając wiadomość SMS do właściciela auta.

Innym skutecznym zabezpieczeniem antykradzieżowym są immobilisery. Są to urządzenia, które po wyłączeniu stacyjki w pojeździe blokują trzy podstawowe elementy takie jak zapłon, system zasilania paliwa oraz rozrusznik. Po takiej blokadzie, ponowne uruchomienie auta możliwe jest dopiero po przyłożeniu do czujnika immobilisera specjalnego transpondera.

 

Najskuteczniejsza ochrona samochodu – Monitoring GPS

Najbardziej zaawansowanych oraz jednym z najskuteczniejszych metod zabezpieczenia pojazdu przed kradzieżą bez wątpienia jest system monitoringu GPS. Umieszczenie nadajnika GPS w trudno dostępnym miejscu pozwala na bieżąco monitorować położenie auta. Co prawda, złodzieje na to też znaleźli metody w postaci specjalnych nadajników zagłuszających sygnał GPS, jednakże systemy monitoringu takie ABC TRACK posiadają funkcję antyzagłuszacza, który przy każdej próbie blokowania sygnału powiadamiają o tym właściciela pojazdu poprzez wiadomość SMS i e-mail.

System monitoringu GPS pełni nieocenioną rolę zabezpieczenia auta. Statystyki jasno pokazują, że przy większości skradzionych aut monitoring znacznie ułatwił pracę policjantom i pomógł w jego odnalezieniu.