Jak dbać o flotę samochodową - wymiana płynów i filtrów

08 kwietnia 2019
Jak dbać o flotę samochodową - wymiana płynów i filtrów

Duże floty samochodowe pokonują znacznie większe dystanse niż auta służące wyłącznie do użytku prywatnego. W związku z tym poszczególne ich części ulegają zdecydowanie szybszemu zużyciu lub uszkodzeniu. W znacznej mierze dotyczy to przede wszystkim płynów eksploatacyjnych. 

 
Wymiana oleju silnikowego

Olej silnikowy bez wątpienia jest najważniejszym płynem eksploatacyjnym w każdym aucie. Jego zadaniem jest smarowanie  ruchomych części silnika, a także jego chłodzenie i czyszczenie. Regularna wymiana oleju jest zatem bardzo istotna, ponieważ pozwala uniknąć wielu kosztów oraz wydłuża żywotność jednostki napędowej samochodu.

Okresowa wymiana oleju silnikowego powinna być wykonywana między 15 a 30 tysiącami przejechanych kilometrów lub przynajmniej raz na 12 miesięcy. Natomiast osoby które mają w zwyczaju szybką jazdę, muszą dokonywać tego częściej.
 

Wymiana oleju w skrzyni biegów

Oprócz oleju silnikowego istotne znaczenie ma również olej w skrzyni biegów. Pełni on w i bardzo ważną funkcję, zapewniając odpowiednie smarowanie skrzyni co przekłada się jej dłuższą żywotność. Częstotliwość wymiany oleju w tym przypadku uzależniona jest od rodzaju posiadanej skrzyni biegów. W przypadku manualnej, pierwszą wymianę oleju należy wykonać po przejechaniu od 40 do 120 tysięcy kilometrów, zaś przy automatycznej przedział ten wynosi 60 – 120 tysięcy kilometrów. Należy jednak mieć na uwadze, że kolejne wymiany powinny być przeprowadzane znacznie częściej.


Wymiana filtrów

Poza płynami eksploatacyjnymi niezmiernie ważną rolę w samochodzie odgrywają filtry, które zabezpieczają silnik przed różnymi zanieczyszczeniami. Pośród wielu zamontowanych w pojeździe, najczęściej świadomie wymienianym jest filtr oleju. Jego zadaniem jest wychwytywanie zanieczyszczeń pływających w  oleju i zapobieganie ich przedostaniu się do silnika. Filtr ten  powinien być wymieniany wraz z olejem, ponieważ tylko wtedy gwarantuję pełną skuteczność.

Równie istotną rolę odgrywa filtr paliwa, który podobnie jak w przypadku filtra olejowego chroni silnik przed przedostaniem się do jego wnętrza ciał obcych, takich jak kurz, woda lub inne zanieczyszczenia występujących w paliwie. Wymiana tego filtra powinna odbywać się zgodnie z interwałem serwisowym przewidzianym przez producenta dengo samochodu.

Filtrem który należy zdecydowanie częściej wymieniać jest filtr powietrza. Można co prawda trzymać się interwału serwisowego, jednak zaleca się jego częstszą wymianę zwłaszcza, gdy samochód pokonuje częste trasy w warunkach dużego zapylenia.

Właściwa dbałość o stan techniczny pojazdów firmowych oraz regularna wymiana materiałów eksploatacyjnych jest szczególnie istotna. Pokonujące dziennie setki kilometrów auta narażone są na większe ryzyko zużycia i zniszczenia. Regularna wymiana oleju i filtrów nie tylko podniesie bezpieczeństwo kierowcy, ale przełoży się także na znaczne oszczędności.

Wymiana płynów to jedno z wielu zadań które na co dzień muszą wykonywać zarządcy flot. Żeby ułatwić sobie ten proces warto wykorzystać narzędzie jakim jest system monitoringu GPS ABC TRACK. Kontroluje on parametry techniczne aut i odpowiednio wcześniej informuje wskazanych użytkowników o zbliżającym się serwisie.