Kilka mitów na temat monitoringu GPS

23 maja 2019
Kilka mitów na temat monitoringu GPS
 
Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej decydują się na założenie monitoringu do swoich firmowych pojazdów. Wielu z nich jednak nadal waha się, opierając swoją wiedzę o monitoringu GPS na mitach.
 
Monitoring GPS coraz bardziej staje się ważnym wsparciem firm w procesie zarządzania. Najnowsze, zaawansowane systemy monitoringu nie ograniczają się tylko do wskazywania lokalizacji pojazdu, ale monitorują także wiele dodatkowych parametrów samochodu. Dzięki tym danym można nie tylko zarządzać pracą kierowców, ale także optymalizować koszty eksploatacji firmowych samochodów. Pomimo rosnącej popularności monitoringu pojazdów, wśród samych przedsiębiorców funkcjonuje jeszcze wiele mitów na temat systemów lokalizacji GPS. 
 

Monitoring GPS nie sprawdzi się w małych firmach

W Polsce znaczna część firm jest zaliczana do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Gdyby wychodzić z założenia, że monitorowanie pojazdów GPS jest opłacalne tylko dla dużych firm, branża usług monitoringu nie rozwijałaby się w tak szybkim tempie. Rozważając wprowadzenie monitoringu w samochodach, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko koszt jego montażu, ale przede wszystkim korzyści z funkcjonowania takiego systemu. Bardzo często nieefektywne działania pracowników i brak dostatecznej kontroli kosztują więcej przedsiębiorstwo niż monitoring GPS w skali miesiąca. Dzięki monitoringowi nawet mała firma może lepiej działać i optymalizować koszty (np. kontrola spalania, wyznaczanie korzystniejszych tras itp.).
 

Naruszenie prywatności pracowników 

Potencjalna niechęć ze strony pracowników bywa częstą przyczyną rezygnacji z zamontowania monitoringu w samochodach. W rzeczywistości jednak niezadowolenie pracowników z ewentualnego korzystania z technologii GPS jest przeważnie niewielkie. Istotne jest to, żeby pracodawca dokładnie wyjaśnił, dlaczego zamierza korzystać z monitoringu zwracając uwagę na to, że system monitoringu działa również na korzyść pracowników poprzez zwiększenie ich bezpieczeństwa, dokładniejsze rozliczenie czasu pracy, planowanie najkrótszych tras itp. 
 

System monitoringu jest skomplikowany w instalacji i obsłudze 

Nie ma znaczenia, jak skomplikowana jest instalacja monitoringu w pojazdach, ponieważ dokonuje tego przeważnie wyspecjalizowana firma, która jednocześnie świadczy usługi monitoringu. Monitorowanie samochodu również przestało być już dawno skomplikowane. Usługodawcy dostarczają  bardzo intuicyjne i łatwe w obsłudze panele użytkowników, a także aplikacje mobilne.
 

Wystarczy monitoring auta za pomocą telefonu 

Telefon może być dobrym narzędziem, aby zlokalizować pojazd firmowy, nie zastąpi jednak profesjonalnego systemu monitoringu, który dostarcza o wiele więcej informacji niż tylko aktualne współrzędne samochodu. Nowoczesne terminale potrafią przekazać dane na temat stylu jazdy, poziomu zużycia niektórych części, eksploatacji itp. Otrzymując te wszystkie dane, pracodawca może efektywnie planować pracę swojego kierowcy, wyznaczać najlepsze trasy, ale również planować okresowe przeglądy i naprawy samochodu. Monitoring pozwala reagować błyskawicznie na różne sytuacje właśnie dzięki dokładnym informacjom, których nie jest w stanie przekazać telefon komórkowy.
 

Pracodawca nie ufa pracownikom dlatego montuje monitoring w autach

Zaufanie pracodawcy jest ważne w funkcjonowaniu każdej firmy, ale nie może być usprawiedliwieniem w przypadku braku monitoringu w pojazdach. Odpowiedni nadzór nad podwładnym jest niezbędny, nawet gdy ma on zaufanie przełożonego. Należy pamiętać, że monitoring dostarcza bardzo wielu danych, które po przetworzeniu mogą być podstawą do usprawnienia funkcjonowania firmy i ograniczania niepotrzebnych kosztów. Przykładem jest chociażby zużycie paliwa. Każdy kierowca twierdzi, że jeździ w sposób ekonomiczny, ale przeważnie rzeczywistość jest zupełnie inna. Monitoring dostarczy informacji, w jaki sposób jeździ kierowca, a dla niego samego będzie bodźcem do spokojniejszego prowadzenia auta. Poza tym monitoring na bieżąco dostarcza informację i pozwala elastycznie planować pracę kierowcy, co dla niego również jest korzystne.