Jak dbać o zawieszenie w samochodzie?

27 maja 2019
Jak dbać o zawieszenie w samochodzie?
Odpowiednio zadbane zawieszenie samochodu to nie tylko gwarancja komfortowej jazdy i łatwego pokonywania przeszkód, ale również podstawowa rola w zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa kierowcy, współpasażerów i innych użytkowników ruchu drogowego. Sprawdź jak dbać o swoje zawieszenie by zawsze dojechać do celu.
 
Pojęcie zawieszenia jest pojęciem bardzo szerokim. Ogólnie mówiąc jest to układ składający się z wielu elementów, odpowiadający za połączenie kół z resztą pojazdu. Producenci samochodów wprowadzili na rynek wiele odmian tego układu, ale rola wszystkich sprowadza się do jednego – mają gwarantować odpowiednie prowadzenie się samochodu i pokonywanie przeszkód ustawionych na każdej drodze.
 

Dlaczego warto dbać o zawieszenie?

Odpowiednia kontrola stanu jakości zawieszenia to nie tylko dbałość o komfort i bezpieczeństwo jazdy, ale też o stan portfela. Wielowahaczowe zawieszenia we współczesnych samochodach potrafią kosztować duże sumy pieniędzy. 
Wspomniany komfort podróżowania odgrywa ogromną rolę. Auto, które płynniej pokonuje zakręty czy dziury jest pewniejsze w prowadzeniu, przyjemniej się nim jeździ i nie naraża kierowcy na niepotrzebne emocje i stres. W uszkodzonym zawieszeniu przejazd po dziurze zmusza do mocniejszego trzymania kierownicy, a czasem nawet jazda prosto może niekiedy stanowić problem. 
 
Jak może skończyć się zaniedbanie? Najmniej nieszczęśliwa sytuacja to postój w trasie. W przypadku takiej usterki konieczna będzie jednak interwencja lawety. W najgorszym wypadku uszkodzone zawieszenie może doprowadzić nawet do wypadku – w aucie może urwać się koło, wyrwać wahacz lub można stracić panowanie nad samochodem w przypadku najechania na nierówność.
 

Co psuje się najczęściej?

Najczęściej są to elementy gumowe i ruchome takie jak tuleje, sworzeń wahacza, końcówki drążków czy same drążki. Problemem są też amortyzatory. Elementy te eksploatują się w czasie jazdy samochodem i ich wymiana to konieczność, nawet, jeśli zawieszenie jest regularnie serwisowane. Odpowiednia jazda może jednak przedłużyć czas ich pracy.
 
W przypadku nieodpowiedniej jazdy bardzo szybko może okazać się wymiana tulei tylnej belki (lub całej części), całych wahaczy, sprężyn amortyzatora czy belek skrętnych
 

Jak często sprawdzać zawieszenie?

Każdy kierowca przynajmniej raz w roku zmuszony jest do dokładnego sprawdzenia zawieszenia na przeglądzie okresowym. Warto wykorzystać ten moment i poprosić diagnostę o bardzo dokładną analizę stanu dolnej części pojazdu. Pomoże to wyeliminować wszystkie usterki.
 
Poza sprawdzeniem na przeglądach warto kontrolować stan pojazdu przed i po sezonie zimowym. Po tym trudnym dla auta okresie zawieszenie może wymagać różnych napraw. Częściej wpada się w nierówności, prowadzenie pojazdu jest dużo cięższe, a dodatkowo destrukcyjny wpływ mogą mieć wszelkie warunki atmosferyczne (np. duży mróz na elementy gumowe). Przed zimą również warto wykonać przegląd podwozia samochodu, aby był w pełni przygotowany na wjazd w nierówność lub szybkie wyprowadzenie z poślizgu.
 

W jaki sposób dbać o zawieszenie?

Kluczem do utrzymania zawieszenia pojazdu w dobrym stanie jest przede wszystkim spokojna jazda. Należy unikać dziur, nierówności, gwałtownych skrętów. Nie należy również hamować zbyt szybko i gwałtownie. Dodatkowo należy pamiętać o  przeglądach i dokonywać bieżących napraw.