Jak zadbać o klimatyzację w samochodzie?

24 lipca 2019
Jak zadbać o klimatyzację w samochodzie?
Trudno sobie dziś wyobrazić jazdę samochodem bez klimatyzacji, która stała się już standardowym wyposażeniem większości samochodów. Z klimatyzacji samochodowej korzystamy niezależnie od pory roku. Latem, szybko uzyskujemy niższą temperaturę powietrza, która daje nieoceniony komfort jazdy. A jesienią i zimą kiedy mamy do czynienia z wilgotnym powietrzem na zewnątrz, klimatyzacja osusza je i dzięki temu nie mamy zaparowanych szyb w kabinie. 
 
Niestety rzadko serwisowana klimatyzacja niesie ze sobą sporo efektów ubocznych, bo oprócz przykrego zapachu, mamy do czynienia z rozwijaniem się bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów, które przez wentylację przedostają się do wnętrza pojazdu. Wiąże się to bezpośrednio z mniejszą wydajnością kierowcy podczas jazdy, bo trudniej się wtedy skoncentrować na prowadzeniu samochodu. Przyczyna kichania, łzawienia oczu lub innych reakcji alergicznych ma swój początek właśnie w rzadko serwisowanej klimatyzacji. 
 
Najczęstsze objawy źle działającej klimatyzacji to:
  • Zaparowane szyby
  • Przykry zapach
  • Brak odpowiedniego chłodzenia w upalne dni
 

Jak często serwisować klimatyzację?

Przyjemność korzystania z klimatyzacji wymaga dbałości o jej stan techniczny. Serwisowanie i okresowa kontrola to podstawa dla dobrze funkcjonującego układu klimatyzacji. Wraz z początkiem wiosny, warto wybrać się do serwisu na odgrzybianie i wymianę filtra kabinowego.
 

Odpowiednia eksploatacja klimatyzacji

Głównym zadaniem klimatyzacji to chłodzenie kabiny latem. Ale w zimowe dni również jest nie do zastąpienia, ponieważ szybko eliminuje parę na szybach. Dobrze jest z niej korzystać przez cały rok, bo wtedy mniej ulega zepsuciu, o czym kierowcy zapominają. Poważnym błędem, który popełniają kierowcy, dla pozornego zwiększenia komfortu jazdy, to maksymalne schłodzenie temperatury, kiedy samochód jest mocno nagrzany od słońca.  Należy wcześniej otworzyć drzwi i wpuścić trochę powietrza z zewnątrz 
 

O czym warto pamiętać?

Korzystając z klimatyzacji w samochodzie należy pamiętać o kilku zasadach. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze:
 
  • w gorące dni optymalna temperatura w samochodzie nie powinna być niższa niż 5-7 stopni od tej na zewnątrz
  • należy pamiętać o piciu wody - klimatyzacja osusza powietrze 
  • nie ustawić nawiewu bezpośrednio na ciało
  • w letnie dni przed rozpoczęciem jazdy, należy najpierw przewietrzyć wnętrze pojazdu, aby wymieszać powietrze
  • jeżdżąc z dziećmi ustalamy jedną temperaturę chłodzenia i staramy się jej nie zmieniać