
Trudno sobie dziś wyobrazić jazdę samochodem bez klimatyzacji, która stała się już standardowym wyposażeniem większości samochodów. Z klimatyzacji samochodowej korzystamy niezależnie od pory roku. Latem, szybko uzyskujemy niższą temperaturę powietrza, która daje nieoceniony komfort jazdy. A jesienią i zimą kiedy mamy do czynienia z wilgotnym powietrzem na zewnątrz, klimatyzacja osusza je i dzięki temu nie mamy zaparowanych szyb w kabinie.
Niestety rzadko serwisowana klimatyzacja niesie ze sobą sporo efektów ubocznych, bo oprócz przykrego zapachu, mamy do czynienia z rozwijaniem się bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów, które przez wentylację przedostają się do wnętrza pojazdu. Wiąże się to bezpośrednio z mniejszą wydajnością kierowcy podczas jazdy, bo trudniej się wtedy skoncentrować na prowadzeniu samochodu. Przyczyna kichania, łzawienia oczu lub innych reakcji alergicznych ma swój początek właśnie w rzadko serwisowanej klimatyzacji.
Najczęstsze objawy źle działającej klimatyzacji to:
- Zaparowane szyby
- Przykry zapach
- Brak odpowiedniego chłodzenia w upalne dni
Jak często serwisować klimatyzację?
Przyjemność korzystania z klimatyzacji wymaga dbałości o jej stan techniczny. Serwisowanie i okresowa kontrola to podstawa dla dobrze funkcjonującego układu klimatyzacji. Wraz z początkiem wiosny, warto wybrać się do serwisu na odgrzybianie i wymianę filtra kabinowego.
Odpowiednia eksploatacja klimatyzacji
Głównym zadaniem klimatyzacji to chłodzenie kabiny latem. Ale w zimowe dni również jest nie do zastąpienia, ponieważ szybko eliminuje parę na szybach. Dobrze jest z niej korzystać przez cały rok, bo wtedy mniej ulega zepsuciu, o czym kierowcy zapominają. Poważnym błędem, który popełniają kierowcy, dla pozornego zwiększenia komfortu jazdy, to maksymalne schłodzenie temperatury, kiedy samochód jest mocno nagrzany od słońca. Należy wcześniej otworzyć drzwi i wpuścić trochę powietrza z zewnątrz
O czym warto pamiętać?
Korzystając z klimatyzacji w samochodzie należy pamiętać o kilku zasadach. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze:
- w gorące dni optymalna temperatura w samochodzie nie powinna być niższa niż 5-7 stopni od tej na zewnątrz
- należy pamiętać o piciu wody - klimatyzacja osusza powietrze
- nie ustawić nawiewu bezpośrednio na ciało
- w letnie dni przed rozpoczęciem jazdy, należy najpierw przewietrzyć wnętrze pojazdu, aby wymieszać powietrze
- jeżdżąc z dziećmi ustalamy jedną temperaturę chłodzenia i staramy się jej nie zmieniać