Fleet Manager - kto to jest i czym się zajmuje?

14 sierpnia 2019
Fleet Manager - kto to jest i czym się zajmuje?
Firmy, które wykorzystują transport drogowy w swojej działalności potrzebują dobrych logistyków, którzy sprawnie zajmą się całym procesem zarządzania flotą. W artykule postaramy się przybliżyć sylwetkę flotowca oraz jego najważniejsze zadania.  
 
 

Fleet Manager – kto to jest?

Fleet manager zajmuje się mobilnością floty samochodowej, która ma doprowadzić do oszczędności w firmie. Porządkuje transport i zarządza środkami transportu, czyli w kształtuje politykę floty samochodowej. Samochód flotowy to wizerunek, który dużo mówi o przedsiębiorstwie. Ważna jest oczywiście klasa samochodu, ale roczne koszty utrzymania floty spędzają sen z powiek niejednemu menagerowi. W codziennej pracy flotowca liczy się czas i dobrze wykonane zadanie.
 
 

Kompetencje flotowca

Fleet manager jest łącznikiem pomiędzy zarządzającymi firmą, a pracownikami terenowymi. Sama nazwa stanowiska różni się w zależności od firmy. Może to być specjalista ds. gospodarki paliwowej, dyrektor logistyki lub kierownik działu infrastruktury. Docelowo jednak kompetencje pozostają te same i dotyczą zagadnień związanych z kosztami, paliwem, serwisem i eksploatacją pojazdów. Pracownikom użytkującym samochody służbowe wyznacza standardy jazdy, dobrze zna też rynek ubezpieczeń komunikacyjnych.
 
Zarządzanie flotą wymaga wysokich zdolności interpersonalnych i organizacyjnych. Jest to kontakt z pracownikami na każdym szczeblu zawodowym, od handlowca do dyrektora.
 

Obowiązki managera floty

Do głównych obowiązków managera floty można zaliczyć:
  • rozliczanie pracowników z czasu pracy
  • organizacja i kontrola przeglądów technicznych
  • weryfikacja kosztów związanych z utrzymaniem floty
  • optymalizacja kosztów napraw
  • rozliczanie kart paliwowych
  • zgłaszanie szkód komunikacyjnych
  • zarządzanie zespołem kierowców