
Firmy, które wykorzystują transport drogowy w swojej działalności potrzebują dobrych logistyków, którzy sprawnie zajmą się całym procesem zarządzania flotą. W artykule postaramy się przybliżyć sylwetkę flotowca oraz jego najważniejsze zadania.
Fleet Manager – kto to jest?
Fleet manager zajmuje się mobilnością floty samochodowej, która ma doprowadzić do oszczędności w firmie. Porządkuje transport i zarządza środkami transportu, czyli w kształtuje politykę floty samochodowej. Samochód flotowy to wizerunek, który dużo mówi o przedsiębiorstwie. Ważna jest oczywiście klasa samochodu, ale roczne koszty utrzymania floty spędzają sen z powiek niejednemu menagerowi. W codziennej pracy flotowca liczy się czas i dobrze wykonane zadanie.
Kompetencje flotowca
Fleet manager jest łącznikiem pomiędzy zarządzającymi firmą, a pracownikami terenowymi. Sama nazwa stanowiska różni się w zależności od firmy. Może to być specjalista ds. gospodarki paliwowej, dyrektor logistyki lub kierownik działu infrastruktury. Docelowo jednak kompetencje pozostają te same i dotyczą zagadnień związanych z kosztami, paliwem, serwisem i eksploatacją pojazdów. Pracownikom użytkującym samochody służbowe wyznacza standardy jazdy, dobrze zna też rynek ubezpieczeń komunikacyjnych.
Zarządzanie flotą wymaga wysokich zdolności interpersonalnych i organizacyjnych. Jest to kontakt z pracownikami na każdym szczeblu zawodowym, od handlowca do dyrektora.
Obowiązki managera floty
Do głównych obowiązków managera floty można zaliczyć:
- rozliczanie pracowników z czasu pracy
- organizacja i kontrola przeglądów technicznych
- weryfikacja kosztów związanych z utrzymaniem floty
- optymalizacja kosztów napraw
- rozliczanie kart paliwowych
- zgłaszanie szkód komunikacyjnych
- zarządzanie zespołem kierowców