Korzyści wynikające z monitoringu GPS

21 sierpnia 2019
Korzyści wynikające z monitoringu GPS
Monitorowanie floty za pomocą terminali GPS może przynieść firmie wiele korzyści finansowych oraz niefinansowych. Efekty są widoczne już po miesiącu od pełnego wdrożenia rozwiązania. Na jakie oszczędności można liczyć? Jak zmieni się proces obsługi floty?
 

Monitorowanie jazdy kierowców

Monitoring pojazdów pozwala na poprawienie stylu jazdy kierowców. Manager floty ma możliwość sprawdzenia, jak dany pracownik zachowuje się w trakcie poruszania się pojazdem. Na podstawie zapisów lokalizatora można stwierdzić, czy zbyt często nie mają miejsca:
 
  • gwałtowne przyspieszania,
  • ostre hamowania
  • przekraczanie dozwolonej prędkości
  • czas pracy silnika na biegu jałowym
 
Już samo zastosowanie systemu monitorowania pojazdów ma pozytywny wpływ na kierowców – wiedzą, że nie mogą pozwalać sobie na rażące łamanie przepisów prawa drogowego, gdyż może się spotkać z określonymi konsekwencjami nałożonymi przez przełożonego.  
 

Oszczędność paliwa

Po ukończonej trasie można przeanalizować sposób jazdy każdego z kierowców i zasugerować ekonomiczniejsze zachowywanie się na drodze. Ecodriving pozwala zaoszczędzić od 5 do nawet 25% zużywanego paliwa. Przy 15 litrach średniego spalania auta dostawczego na 100 kilometrów, możemy zaoszczędzić ponad 2 litry benzyny. Przy jednym pojeździe normalnie eksploatowanym, daje nam to około dwóch tysięcy złotych oszczędności miesięcznie na samym paliwie. Zastosowanie monitoringu zużycia paliwa pozwoli dostrzec zależność między stylem jazdy danego kierowcy a liczbą spalonych litrów. Pamiętajmy również, że jeżdżąc ekonomicznie, elementy mechaniczne rzadziej ulegają awariom, a tym samym zaoszczędzamy na częstszych naprawach.
 

Oszczędność czasu i pieniędzy

Monitoring GPS pozwala śledzić dokładną pozycję pojazdu na drodze, ale także i obecny ruch samochodowy. W przypadku zatoru drogowego menadżer floty może wyznaczyć alternatywną trasę dojazdu do celu. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko czas, ale i zużycie paliwa. Ciągłe podjeżdżanie na niskim biegu zwiększa spalanie nawet dwukrotnie na małym odcinku – przy dłuższych jest to nawet 1,5 razy. Przy biegu jałowym samochód również spala niewielką ilość benzyny, choć pojazd się nie przemieszcza. Wyznaczenie alternatywnej drogi – nawet dłuższej – sprawi, że finalnie pojazd nie tylko dojedzie szybciej, ale i znacznie taniej.

Prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu 

Od 1 stycznia 2019 roku obowiązuje ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Chcąc odliczyć 100% kosztów eksploatacyjnych, konieczne jest prowadzenie dokładnej ewidencji przebiegu każdego z pojazdów floty. Z jednej strony mamy rozwiązanie, które polega na ręcznym odnotowywaniu przez kierowcę kilometrówki, która musi zostać przekazana do menadżera floty. Ten – również ręcznie – musi ją wprowadzić do systemu księgowego lub analogicznego programu. Zastosowanie systemu wspierającego zarządzanie flotą pozwala wykonywać tę pracę automatycznie. Pomiary są zapisywane w czasie rzeczywistym i przekazywane wprost do odpowiednich funkcjonalności oprogramowania. Generując odpowiedni raport oszczędzamy więc czas nie tylko kierowcy, ale również menadżera i księgowych.
 
 
Monitorowanie floty przynosi wiele korzyści firmom transportowym i spedycyjnym. Lokalizacja pojazdów dostarcza aktualnej informacji o położeniu każdego samochodu. Oszczędzamy czas pracy kierowców i menadżerów, zmniejszamy zużycie paliwa i minimalizujemy ryzyko wypadków samochodowych z udziałem pojazdów firmowej floty.