Rodzaje kontrolek w samochodzie

11 września 2019
Rodzaje kontrolek w samochodzie
Kontrolki w samochodzie pełnią różne funkcje. Niektóre informują kierowcę o włączeniu poszczególnych urządzeń lub funkcji -  na przykład oświetlenia, natomiast inne sygnalizują jakąś awarię.
 
Lampki kontrolne zwykle zapalają się przy uruchomieniu silnika i zaraz znikają. Czasem jednak pojawiają się w trakcie jazdy i wtedy dobrze jest wiedzieć, czy można kontynuować jazdę, czy udać się do serwisu, a może od razu wyłączyć silnik? Kolory mają znaczenie. Kontrolki na desce rozdzielczej Twojego auta mają kolory, które stopniowo informują o zagrożeniu.  
 

Rodzaje kontrolek w samochodzie:

Kontrolki sygnalizacyjne lub informacyjne w kolorze niebieskim bądź zielonym. Zazwyczaj informują kierowcę, o włączonych światłach lub o aktywnych funkcjach, np. włączony tempomat lub sprawny system poduszek powietrznych.  

Kontrolki ostrzegawcze w kolorze pomarańczowym lub żółtym. Ich zadaniem jest ostrzeżenie przed zbliżającą się awarią. Sygnalizują, że prawdopodobnie kierowcę czeka w niedługim czasie wizyta w serwisie lub zjazd na najbliższą stację benzynową, w celu sprawdzenia usterki. Kontrolka ta może informować o  uszkodzeniu skrzyni biegów lub awarii systemu wtrysku, które są dodatkowo kosztowne w naprawie. Czasem jednak zaświeci się kontrolka z informacją o oblodzeniu nawierzchni lub niskim poziomie ciśnienia w oponach. Kontrolki te spełniają swoją funkcję, bo ostrzegają i informują o realnym zagrożeniu, ale nie zawsze konieczna jest wizyta w serwisie.

Kontrolki alarmowe, oznaczone są kolorem czerwonym. W większości sytuacji oznaczają poważną usterkę. Po zaświeceniu się takiej kontrolki należy czym prędzej zatrzymać pojazd i sprawdzić co się stało. Może wystarczy dolać płyn do chłodnicy lub uzupełnić olej. Jednak przy awarii systemu hamulcowego lub układu wspomagania kierownicy, wizyta w serwisie będzie konieczna. Jeżeli usterka okaże się poważna pod żadnym pozorem nie należy kontynuować jazdy, tylko zadzwonić po lawetę, która zawiezie samochód do najbliższego warsztatu.