Jak bezpiecznie jeździć w deszczową pogodę

25 września 2019
Jak bezpiecznie jeździć w deszczową pogodę
Jesień to ta pora roku, kiedy deszcze i poranne mgły występują bardzo często. Jazda w deszczu bywa uciążliwa i niebezpieczna. Jak zatem radzić sobie za kierownicą w niepogodę?
  

Wydłużony czas hamowania

Hamowanie w trudnych warunkach wymaga czasu i odpowiedniej odległości. Czas reakcji kierowcy, to czas liczony od momentu zauważenia przeszkody lub zagrożenia, do czasu wciśnięcia hamulca. Do tego potrzebny jest czas na pracę układu hamulcowego. Do reakcji kierowcy trzeba dodać drogę hamowania, czyli odległość, którą trzeba pokonać do momentu zatrzymania pojazdu. Na mokrej czy oblodzonej nawierzchni, proces hamowania wydłuża się o 70%. Przy niekorzystnych warunkach pogodowych gorsza jest również widoczność, a to przekłada się na wydłużony czas reakcji kierowcy, nawet o 50%.
 
Przy dobrych warunkach, kierowca jadący 50km/h potrzebuje ok. 15m drogi do hamowania. Przy tej samej prędkości jadąc w deszczu, droga hamowania wydłuży się do 25m. Podczas deszczu, istnieje duże ryzyko utraty przyczepności na drodze, dlatego mądrą radą jest zmniejszyć prędkość, nie wykonywać manewru wyprzedzania i utrzymywać bezpieczną odległość od pojazdu z przodu.
 

Klimatyzacja

Zaparowanie szyby podczas deszczu i różnic temperatur to żaden komfort jazdy. Aby temu zapobiec należy skierować nawiew na szyby lub włączyć klimatyzację, która zbiera wilgoć. Pamiętać należy również o tym, aby filtr kabinowy wymienić przynajmniej raz w roku. 

Jak reagować w poślizgu

Śliska nawierzchnia wymusza od kierowcy szczególną ostrożność i maksymalne skupienie podczas jazdy. Przed sezonem jesiennym warto sprawdzić stan opon, ciśnienie i głębokość bieżnika (minimum 4 mm). Samochód w poślizg wprowadza głównie kierowca. Dlatego kiedy zdarzy się wpaść w poślizg podczas deszczu, należy redukować stopniowo prędkość, hamując silnikiem. 
 

Jak ograniczyć ryzyko kolizji jadąc w deszczu: 

  • raz w roku wymienić pióra w wycieraczkach - zużyte będą rozmazywać wodę i zostawią smugi
  • raz w roku przeprowadzić odgrzybianie klimatyzacji - będzie przydatna w czasie deszczów
  • regularnie sprawdzać ogumienie i kontrolować ciśnienie w oponach 
  • unikać jazdy za pojazdami o dużych gabarytach i ich nie wyprzedzać. Opony autobusów i ciężarówek odprowadzają spod kół dużo wody, która może zalać przednią szybę samochodu
  • być widocznym dla innych uczestników ruchu. W czasie deszczu i ograniczonej widoczności zawsze należy mieć włączone światła mijania. Czasem niezbędne są także światła przeciwmgielne przednie i tylnie, ale trzeba je w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, aby nie oślepiać innych kierowców