Co zrobić gdy na autostradzie zepsuje się samochód?

06 listopada 2019
Co zrobić gdy na autostradzie zepsuje się samochód?

Na drodze szybkiego ruchu, autostradzie lub drodze ekspresowej, można zatrzymywać się wyłącznie na wyznaczonych do tego celu parkingach. Co jednak zrobić w sytuacji awarii pojazdu lub kolizji?

Na drodze szybkiego ruchu, autostradzie lub drodze ekspresowej, dozwolone jest zatrzymywanie się wyłącznie na wyznaczonych do tego celu parkingach. Wyjątkiem od tej zasady to tylko: awaria pojazdu, zatrzymanie przez Policję lub inną służbę do tego uprawnioną, sytuacja awaryjna na drodze (np. wypadek) lub zatrzymanie w miejscu poboru opłat za przejazd autostradą.

Co zrobić, gdy na autostradzie lub drodze ekspresowej zepsuje się samochód?

W takiej sytuacji bezzwłocznie należy:

  • włączyć światła awaryjne, założyć kamizelkę odblaskową i wystawić trójkąt ostrzegawczy 100 m od pojazdu,
  • przestawić o ile to możliwe samochód na pas awaryjnego postoju, jeżeli nie jest to możliwe ustawić trójkąt ostrzegawczy i oddalić się od pojazdu,
  • szybko zorganizować pomoc dzwoniąc pod jeden z numerów: 112, 19 111 lub udając się do najbliższej kolumny alarmowej i powiadamiając o zajściu dyżurnego w Centrum Zarządzania Ruchem,
  • na pomoc czekać po prawej stronie drogi poza jezdnią i pasem awaryjnym,
  • podczas ponownego włączania się do ruchu najpierw rozwinąć prędkość na pasie awaryjnym, dostosowując ją do prędkości poruszania się innych pojazdów na tym pasie ruchu, następnie odczekać na bezpieczną lukę pomiędzy pojazdami zanim włączymy się do ruchu.

Poza powyższymi przypadkami pasem awaryjnym nie wolno się poruszać.

 

Najczęstsze błędy kierowców na autostradzie:

Nieprawidłowa zmiana pasa ruchu - jest najczęstszą przyczyną wypadków. Kierujący chce wyprzedzić jadący przed nim pojazd np. autobus albo ciężarówkę i zmienia pas ruchu. Niestety nie zauważa, że na pasie na który chce wjechać, znajduje się inny samochód i dochodzi do zderzenia. Prędkości obu pojazdów są duże, dlatego wypadek kończy się tragedią. Pamiętajmy więc, że na autostradach i drogach ekspresowych w każdej chwili z tyłu może nadjechać szybszy pojazd. Dlatego przed wykonaniem manewru zmiany pasa upewnijmy się, że nie zajedziemy nikomu drogi.
 

Monotonność jazdy - tu w grę wchodzi zmęczenie, brak koncentracji i nawet zasypianie za kierownicą. Wtedy samochód osobowy uderza w tył jadącego przed nim tira. Skutki także są tragiczne.

Zbyt duża prędkość - obecnie na autostradzie dozwolona prędkość to 140 km/godz. Tak jeździ zdecydowana większość użytkowników autostrad. Ale niektórzy potrafią pędzić nawet 200 km/godz. lub szybciej. Bardzo często zdarza się, że kierowca przecenia swoje umiejętności lub reaguje zbyt późno na zagrożenie. Tymczasem zderzenia przy prędkościach powyżej 150 km/godz. rzadko kończą się bez poważnych obrażeń.

Zatrzymywanie się na pasie awaryjnym - często w pobliżu zjazdów, by wypić kawę, zjeść kanapkę czy porozmawiać przez telefon. A takie zachowania są niedozwolone i śmiertelnie niebezpieczne.