Czy warto korzystać z Autoryzowanych Stacji Obsługi?

14 listopada 2019
Czy warto korzystać z Autoryzowanych Stacji Obsługi?
Wielu kierowców zastanawia się gdzie oddać do serwisu swój samochód. Do wyboru jest kilka tradycyjnych punktów albo ten dedykowany do konkretnej marki auta, który określany jest jako ASO. Dlaczego warto decydować się na serwisowanie auta w ASO? 
 

Czym jest ASO?

Autoryzowana Stacja Obsługi (ASO) to serwis świadczący usługi naprawy i konserwacji pojazdów danej marki samochodów. Istnieje wiele plusów korzystania z takiego serwisu. Można tu wymienić chociażby to, że pracują tam mechanicy, którzy zostali wyszkoleni przez koncerny. Dysponują oni znacznie szerszą wiedzą niż specjaliści z normalnych warsztatów. Pracownicy ci w razie potrzeby mają możliwość konsultacji z inżynierami producenta tych samochodów. 
 

Auto na gwarancji - serwisowanie w ASO

Istotną  informacją jest to, że warunkiem utrzymania gwarancji auta u producenta jest regularne przeprowadzanie przeglądów i napraw pojazdu. Zaleca się, aby było to wykonywane w ASO. Co prawda, zgodnie z rozporządzeniem unijnym GVO z 2002 roku, istnieje też opcja naprawy w warsztatach niezależnych bez utraty gwarancji. Jednak w sytuacji spornej z importerem takiego auta, może to być powodem do niehonorowania gwarancji na taki samochód. W efekcie istnieje ryzyko, że pojawi się konieczność udowadniania swoich praw, a to zwykle jest bardzo czasochłonne.

Serwisowanie w ASO – jakie może przynieść korzyści?

Serwisując auto w ASO można mieć pewność, że pracownicy takiego punktu będą przestrzegać technologii konkretnego producenta, a poza tym wymieniać będą tylko oryginalne części zamienne z logo producenta pojazdu. Tutaj ryzyko popełnienia błędu przez mechanika jest znacznie mniejsze, ponieważ ma on do czynienia tylko z jedną marką.
 
Jest to bardzo ważne zwłaszcza przy naprawie skomplikowanych układów takich pojazdów. Niekiedy bywa, że naprawa niektórych podzespołów jest możliwa tylko i wyłącznie przy użyciu określonej technologii. Takiej, która nie zawsze dostępna jest w niezależnym warsztacie samochodowym. Dlatego serwisowanie auta w ASO bardzo często oznacza również oszczędność czasu ponieważ nie jest konieczne wówczas szukanie innego mechanika, który będzie w stanie wykonać konkretną usługę.