Jak poprawnie dobrać rozmiar opon do auta?

20 listopada 2019
Jak poprawnie dobrać rozmiar opon do auta?
Wybór odpowiedniego rozmiaru opon jest bardzo ważnym zagadnieniem w każdym pojeździe. Konsekwencje dobrania złych opon mogą skutkować zmianą geometrii zawieszenia, układu kierowniczego, uszkodzeniem nadwozia czy nieprawidłowym działaniem systemów ABS, ESP, ASR i TCS. Jak zatem odpowiednio dobrać opony do samochodu?
 

Jak wybrać odpowiedni rozmiar opon?

Najprostszą metodą odnalezienia informacji o rozmiarze opon to przyjrzenie się ogumieniu, na którym aktualnie porusza się pojazd. Na przykład, jeśli są to opony zimowe R15 195/65, oznacza to, że średnica ich felgi to 15 cali, szerokość opony 195, a profil 65. 
 
Ta zasada znajdzie zastosowanie, jeśli jesteśmy pewni, że na takich oponach samochód opuścił fabrykę lub autoryzowany serwis. Przy zakupie auta z drugiej ręki, należy kierować się jednak zasadą ograniczonego zaufania i samemu sprawdzić, w jakim rozmiarze opony kupić. Informacje te znajdować się powinny w instrukcji obsługi lub na fabrycznej naklejce znamionowej.
 
Co warte podkreślenia uwagi to, to, że większość producentów samochodów do jednego auta homologuje kilka rozmiarów felg, a co się z tym wiąże również i opon. Nie brak kierowców, którzy zamiast ogumienia o rozmiarze 17 cali stawiają na opony zimowe r18, co może się przełożyć na większy komfort jazdy. Ważne natomiast, aby takie zmiany były dokonywane z głową i dostosowane do możliwości samochodu. 
 

Indeks prędkości i nośności

Poza średnicą, profilem czy szerokością przy wyborze należy zwrócić uwagę na indeksy prędkości i nośności. Niedopuszczalne jest przekraczanie tych wartości, co może mieć wpływ na zmianę parametrów technicznych ogumienia, a nawet ich mechanicznego uszkodzenia.
 
Ważny jest też wiek opon, który można odczytać z numeru DOT ogumienia. Na boku każdej z opon znajdują się bowiem wygrawerowane litery DOT potwierdzające, że opona spełnia warunki amerykańskiej normy. Po nich następuje ciąg 11 lub 12 znaków literowych i cyfrowych. Trzy ostatnie znaki (do 2000 r.) lub cztery ostatnie znaki (po 2000 r.) odnoszą się do tygodnia i roku produkcji opony. Na przykład 2510 oznacza, że oponę wyprodukowano w 25 tygodniu 2010 roku.
 
W tym miejscu warto zauważyć, że zgodnie z wytycznymi Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, opony przeznaczone na sprzedaż mogą być magazynowane w ściśle określonych warunkach do 3 lat od daty produkcji.
 

Głośność opon

O poziomie tego parametru informują dodawane do opon etykiety. Poziom hałasu mierzony jest w decybelach. Najcichsze opony oznaczane są jedną falą przy ikonie głośnika. Dwiema oznacza się ogumienie z wynikiem wyższym o ok. 3 dB, a trzema opony hałasujące najbardziej. Warto przy tym pamiętać, że opony zimowe ze względu na bieżnik z lamelami generują większy hałas od opon letnich.