Czy jazda na tempomacie pozwala ograniczyć zużycie paliwa?

26 listopada 2019
Czy jazda na tempomacie pozwala ograniczyć zużycie paliwa?
Praktycznie każdy posiadacz samochodu chciałby, aby średnie spalanie jego pojazdu było jak najniższe. Mniejsze spalanie jest możliwe między innymi przez sposób prowadzenia samochodu, czy też jak się okazuje, poprzez korzystanie z tempomatu. Co to jest tempomat i dlaczego może ograniczyć spalanie?
 

Co to jest tempomat?

Tempomat to urządzenie sterujące podzespołami samochodu tak, by ten poruszał się cały czas z określoną prędkością. Pozwala kierowcy wytchnąć podczas podróży, przez co zwiększa jej ogólny komfort. Tempomat pozwala cieszyć się spokojną jazdą, jednak nie zawsze się przydaje, a zwłaszcza podczas poruszania się po mieście, kiedy wymagana jest wysoka dynamika jazdy. Na dłuższe trasy jest to jednak urządzenie bardzo pomocne.
 

Tempomat a zużycie paliwa

Na wstępie należy powiedzieć, że korzystanie z tempomatu nie zawsze oznacza bardziej ekonomiczną jazdę. Jest to uzależnione od rodzaju tempomatu, ale głównie od terenu, po którym samochód się porusza. Kiedy ruch jest niewielki, a teren niezróżnicowany, to na większych trasach można odczuć mniejsze spalanie. Utrzymanie prędkości sprawi, że nieobecne podczas jazdy będą zwolnienia i przyspieszenia. Dzięki temu silnik będzie pracował cały czas tak samo, bez większych obciążeń.
 
Zgoła inaczej sytuacja wygląda, kiedy tempomat jest używany na nierównym terenie. Urządzenie to będzie cały czas utrzymywało jedną prędkość, nawet podczas wjazdu na strome wzniesienie, przez co spalanie znacznie może wzrosnąć. 
 
Rozwiązaniem, tego problemu jest aktywny tempomat. Jest to ulepszona wersja zwyczajnego tempomatu który dostosowuje się do terenu, po którym porusza się samochód dzięki czemu może przyspieszać i zwalniać w określonych miejscach. Dzieje się to zwykle przez odczytanie lokalizacji z mapy satelitarnej. Co więcej, tempomat aktywny wykrywa odległości od poprzedzającego samochodu, dzięki czemu zwolni, kiedy zajdzie potrzeba. Jeżeli będzie taka konieczność, urządzenie może nawet zatrzymać samochód. Istnieje też możliwość ustawienia dopuszczalnej odległości od poprzedzającego pojazdu.
 

Jak używać tempomatu?

Należy rozpędzić samochód do określonej prędkości, a następnie wcisnąć przycisk odpowiadający za tempomat. Zwykle znajduje się na kierownicy lub dźwigni koło kierownicy. 
 
Wyłączenie tempomatu następuje po użyciu pedału hamulca. Ponowne jego włączenie nie wymaga jednak samodzielnego rozpędzania, ponieważ urządzenie powinno zapamiętać ostatnio przyjętą wartość. Tak więc wystarczy znów wcisnąć przycisk.
 
Tempomat jest jednym z największych udogodnień w posiadających go samochodach. Dlatego przy zakupie auta z tempomatem warto sprawdzić poprawność jego działania. Ze względu na złożoność używanej elektroniki usterkę mogą powodować jedynie zepsuty czujnik światła stop czy bezpiecznik, których wymiana kosztuje tylko kilkadziesiąt złotych. Jednak poważniejsze uszkodzenie modułu oraz jego naprawa może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.