Jak odpowiednio przygotować samochód do zimy

04 grudnia 2019
Jak odpowiednio przygotować samochód do zimy
Niezwykle ważnym zadaniem każdego managera w procesie zarządzania flotą pojazdów jest przygotowanie ich do wymagających warunków zimowych. Jak paliwo na zimę wybrać oraz w jaki sposób przygotować flotę na tę porę roku?
 

Akumulator

Przed sezonem zimowym należy sprawdzić napięcie w akumulatorze oraz poziom elektrolitu. Warto także zmierzyć efektywność ładowania akumulatora przy włączonym silniku, aby wyeliminować ewentualne problemy z alternatorem. W samej baterii należy oczyścić klemy ze śniedzi i zabezpieczyć je smarem grafitowym. Powinno się także zadbać o stan kabli dostarczających prąd do świec zapłonowych. 
 

Olej silnikowy i płyny eksploatacyjne

Przygotowanie samochodu do sezonu zimowego powinno również obejmować kontrolę wszystkich płynów eksploatacyjnych. Szczególnie ważny jest poziom i stan oleju silnikowego. W niskich temperaturach substancja smarująca gęstnieje, przez co jest gorzej rozprowadzana po elementach jednostki napędowej
W niskich temperaturach ważna jest jakość płynu w chłodnicy. Nie wolno dopuścić do zamarznięcia substancji chłodzącej, ponieważ grozi to pęknięciem bloku silnika. Powinniśmy więc w ramach jesiennego przeglądu wymienić płyn w chłodnicy lub uzupełnić jego poziom specjalnym koncentratem.
 

Układ hamulcowy

Ważna jest też jakość płynu hamulcowego oraz stan tarcz i klocków. Substancja wypełniająca układ hamulcowy jest silnie higroskopijna i po jakimś czasie traci swoje pierwotne własności. Może to doprowadzić do pogorszenia sprawności hamulców i wydłużenia drogi hamowania. Zazwyczaj płyn hamulcowy wymienia się raz do roku, jednak jeśli nie znamy daty ostatniej wymiany, lepiej zdecydować się na nowy płyn hamulcowy przed zimą. Przy okazji należy wymienić wytarte klocki hamulcowe.
 

Światła i wycieraczki

Dobra widoczność to podstawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przed nadejściem intensywnych opadów atmosferycznych warto zadbać o stan wycieraczek. Gumowe pióro wycieraczki należy oczyścić przy użyciu ręcznika papierowego oraz płynu do mycia szyb. Trzeba także ocenić stan samego pióra, a w razie zauważenia pęknięć czy ubytków gumy dokonać jego wymiany. Trzeba także sprawdzić działanie świateł i wymienić wszystkie niedziałające żarówki.