Badanie techniczne pojazdu - co należy wiedzieć?

11 grudnia 2019
Badanie techniczne pojazdu - co należy wiedzieć?
Badanie techniczne samochodu to obowiązek każdego kierowcy. Przeprowadzane jest ono w celu sprawdzenia, czy każdy poruszający się po drogach pojazd jest na pewno sprawny, oraz czy jeżdżenie nim jest w pełni bezpieczne dla samego kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. 
 

Co ile należy wykonać badanie techniczne pojazdu?

W przypadku zakupu nowego samochodu napędzanego benzyną lub olejem napędowym, na pierwszą kontrolę możemy poczekać trzy lata. Kolejne badanie techniczne nastąpi po 2 kolejnych latach jeżdżenia samochodem. Dopiero po tym okresie na właściciela spada obowiązek wykonywania badań każdego roku. Nieco inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku samochodów na gaz, taksówek oraz samochodów wykorzystywanych przez szkoły jazdy. W przypadku takich samochodów badania przeprowadzane muszą być co rok od pierwszej rejestracji. Może się to wydawać nieco skomplikowane, jednak aby upewnić się, kiedy powinniśmy skierować się na ponowne badanie, wystarczy spojrzeć na datę znajdującą się w dowodzie rejestracyjnym. To tam osoba przeprowadzająca badanie powinna umieścić wszystkie istotne informacje.
 

Gdzie udać się na przegląd techniczny samochodu?

Przegląd samochodu można wykonać na  stacji kontroli pojazdów. Dzielą się one na dwa rodzaje: podstawowe oraz okręgowe. Zazwyczaj, aby wykonać wszystkie wiążące badania i otrzymać pieczątkę uprawniającą do jazdy określonym samochodem wystarczy udać się do podstawowej stacji kontroli. Wykonanie badania w okręgowej stacji kontroli pojazdów wymagane jest jedynie w kilku specjalnych przypadkach: przy pierwszym rejestrowaniu samochodów z zagranicy, samochodów jeżdżących na gaz oraz jeżeli zostaniemy skierowani na kontrolę techniczną przez państwowe organy np. policję. Dobrą informacją jest jednak to, że do przeprowadzenia kontroli nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Jedynie dowód rejestracyjny, a w przypadku samochodów na gaz przyda się jeszcze świadectwo o montażu instalacji.
 

Co sprawdza się podczas przeglądu samochodu?

Coroczna kontrola techniczna pojazdu to kompleksowe sprawdzenie ogólnego stanu samochodu. Rozpoczyna się zwykle od sprawdzenia oświetlenia. Głównie pod kątem sprawności oraz ustawienia reflektorów. Tym, co dyskwalifikuje auto na przeglądzie, mogą być pęknięcia oraz odpryski na lampach, dlatego, jeżeli problem ten dotyczy naszego samochodu, warto go rozwiązać jeszcze przed wyjazdem na badania.
 
Podczas badania musimy również spodziewać się sprawdzenia opon, których wysokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Jednym z innych kluczowych elementów bezpieczeństwa samochodu, który również sprawdzany jest podczas badania technicznego to stan hamulców. Badanie przeprowadzane jest przy zastosowaniu specjalnego programu, który ocenia, w jakim procencie działają hamulce- zarówno roboczy, jak i postojowy.
 
Dyskwalifikacją dla samochodu może być również zbyt duża ilość rdzy lub popękana szyba nawet na bardzo małym obszarze. O innych rzeczach, które potencjalnie mogą wyeliminować samochód z ruchu, mówią przepisy, dotyczące badania technicznego pojazdu, jednak w większości przypadków przygotowanie samochodu w oparciu o zdrowy rozsądek powinno wystarczyć.
 

Ile kosztuje badanie techniczne samochodu?

Ceny wykonania przeglądu mogą się wahać w zależności od tego, czy badanie techniczne pojazdu wykonane jest w terminie.
 
W przypadku samochodów na benzynę cena do 30 dni po tym, jak upłynie termin badania technicznego w dowodzie rejestracyjnym to 99 złotych, natomiast w przypadku samochodów na gaz są to 162 złote. Kiedy jednak spóźnimy się z badaniami powyżej 30 dni, to będziemy musieli zapłacić dwa razy więcej.