Kontrola paliwa przy pomocy monitoringu GPS

06 lutego 2020
Kontrola paliwa przy pomocy monitoringu GPS
Każda dobrze prosperująca flota potrzebuje kontroli i narzędzi, które rozwiązują problem kradzieży paliwa. Tu z pomocą przychodzą systemy telemetryczne takie jak ABC TRACK.
 
Co roku można zauważyć widoczną tendencję wzrostową na rynku paliw, dlatego też coraz bardziej wyraźna staje się też polityka kontroli paliwa w firmie. Ta metoda dominuje rynek flotowy, bo paliwo stanowi ważne miejsce w firmowym budżecie. Jeśli do tego dodać szkody samochodowe, powstałe w wyniku złych nawyków kierowcy, to koszty rosną niezauważalnie.
 
Firmy kładą nacisk na efektywność i oszczędności, a jedno i drugie znajdują się pod hasłem kontrola, którą daje monitoring GPS. To rozwiązania, które odpowiadają na potrzeby zarówno dużych spółek jak i małych, lokalnych przedsiębiorstw. Każda flota ma do przejechania tysiące kilometrów, które nie zawsze będą przekładały się na wzrost sprzedaży. Tym bardziej dla mniejszej floty, znaczenie kontroli wzrasta, a za kosztami paliwa idzie też odpowiednia organizacja pracy, optymalnie dopasowane trasy i konkretnie zaplanowane działania.
 

Kontrola paliwa

Dokładna kontrola paliwa odbywa się za pomocą lokalizatora podpiętego do magistrali CAN. To precyzyjne narzędzie, które zapisuje informacje z komputera pokładowego, który jest źródłem danych paliwowych. Lokalizator CAN kontroluje wydatki na paliwo oraz wykrywa każdy większy spadek, czyli różnice pomiędzy zatankowanym paliwem, a tym spalonym przez silnik. Aby wykryć kradzież należy zatem sprawdzić ile paliwa spalił silnik, a ile go ubyło ze zbiornika. Do tego służą właśnie raporty.
 
Kontrola poziomu i zużycia paliwa odbywa się w czasie rzeczywistym. Integracja z szyną CAN daje informacje o czasie/ miejscu rozpoczęcia i zakończenia podróży, a także o całkowitym dystansie i czasie rozpoczęcia oraz zakończenia postoju.
 
Kontrola paliwa przy pomocy systemu monitoringu GPS wprowadza do firmy oszczędności w postaci zaangażowania i zwiększonej wydajności pracowników. Przestaje istnieć problem z kradzieżą paliwa, a na pierwszy plan wysuwa się lepsza rentowność floty, patrząc na nią zarówno globalnie, jak i przez pryzmat każdego użytkownika samochodu.