Jak odliczyć 100% podatku od samochodu służbowego?

12 lutego 2020
Jak odliczyć 100% podatku od samochodu służbowego?
Elektroniczna Ewidencja Przebiegu Pojazdów (EEPP) umożliwia na  100% odliczenie podatku VAT. Te oszczędności można uzyskać za pomocą monitoringu GPS, który jest skutecznym sposobem na odliczenie VAT-u od samochodu służbowego. 
 

Elektroniczna Ewidencja Przebiegu Pojazdów - na czym polega?

Wszechstronność lokalizatorów wykracza daleko poza oczekiwania użytkowników i nie ogranicza się wyłącznie do śledzenia tras przejazdów. EEPP zapewnia odliczenie pełnej kwoty VAT od wszystkich kosztów związanych z pojazdami. W skali roku największy koszt dotyczy paliwa oraz ogólnej eksploatacji pojazdu, czyli naprawy, ubezpieczenia oraz sezonowej wymiany opon.
 
Odliczenie podatku od samochodu służbowego możliwe jest po spełnieniu kilku istotnych kryteriów. W pierwszej kolejności należy zgłosić pojazd do Urzędu Skarbowego na specjalnym formularzu VAT-26. Co ważne, masz na to 7 dni od momentu poniesienia pierwszego wydatku, który jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeśli się spóźnisz, będziesz mógł odliczyć tylko 50% VAT, a kolejne 100% przysługuje Ci następnym razem, od dnia złożenia formularza VAT 26 w US. Kolejnym krokiem jest prowadzenie ewidencję elektronicznej, z lokalizatorem GPS lub książkowej, ze stosem kilometrówek za każdą podróż.
 

Ewidencja Eletroniczna a Ewidencja Książkowa - różnice

Jeśli przedsiębiorca korzysta z monitoringu GPS, lokalizator sam zapisuje wszystkie trasy, a na koniec miesiąca wystarczy wygenerować jeden raport zbiorczy.
 
W przypadku książkowej kilometrówki, przy każdej podróży należy wypisać: stan licznika, cel podróży, ilość kilometrów, dane kierowcy i dane firmy. Dobrą praktyką jest także wprowadzenie regulaminu użytkowania samochodu osobowego wewnątrz firmy.
 
  • Jeśli samochód osobowy wykorzystywany jest zarówno do celów prywatnych jak i służbowych,  można odliczyć jedynie 50% VAT.
  • Samochody ciężarowe mają możliwość odliczenia 100% VAT bez żadnych wyjątków. W przypadku tych pojazdów również cel podróży nie ma znaczenia.