Nowe oznaczenia opon od 2021 roku?

12 marca 2020
Nowe oznaczenia opon od 2021 roku?

Prawodawstwo Unii Europejskiej zmierza do jak największego ujednolicenia standardów obowiązujących w ruchu drogowym we wszystkich krajach wspólnoty. Po kwestii wprowadzenia obowiązkowego wyposażenia nowych pojazdów w gaśnice i apteczki, nadeszła kolej na opony i ich oznaczenia.


Obecnie obowiązujące oznaczenia

Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące właściwości opon umieszczone są na dołączonych do nich etykietach. Na chwilę obecną, wyszczególnione tam oznaczenia odnoszą się do takich kwestii, jak:

  • opory toczenia,
  • przyczepność na mokrej nawierzchni,
  • poziom hałasu wydzielanego przez ogumienie

Nowe oznaczenia na oponach

Powyższe wyznaczniki pokazują najważniejsze właściwości konkretnych opon. Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i państw UE doszli do porozumienia, na mocy którego liczba informacji dostępnych na etykietach ma zostać rozbudowana. Oprócz powyższych czynników, nowe oznaczenia opon mają zawierać dodatkowo informacje wskazujące na zużycie paliwa oraz zachowanie opony na lodzie i śniegu.


Co więcej, w przyszłości mają pojawić się również dane obrazujące szacowany przebieg oraz ścieranie ogumienia. Warto tutaj zaznaczyć, że nowe oznaczenia na oponach mają mieć zastosowanie także do pojazdów ciężarowych (tzw. opony C3), dotychczas nieobjętych unijnymi wymogami.


Poszerzona liczba informacji na etykietach to jednak niejedyna zmiana. Oprócz tego, wedle nowych przepisów nowe oznaczenia na oponach muszą być wyraźnie zauważalne dla konsumentów. Chodzi tu nie tylko o widoczne umieszczenie ich na ogumieniu, ale także o pokazywanie ich we wszystkich sytuacjach sprzedaży opon, w tym odbywających się drogą internetową. Łatwiejszemu zapoznaniu się z oznaczeniami ma również służyć opatrzenie ich kodem QR, umożliwiającym skanowanie danych.


Przyczyny wprowadzenia nowych etykiet

Zamieszczenie na oponach dokładniejszych informacji o ich właściwościach to bez wątpienia duże ułatwienie zarówno dla prywatnych kierowców, jak i managerów zarządzających flotami służbowych pojazdów.
 

Nowe oznaczenia na oponach  a zarządzanie flotą pojazdów

Na nowych oznaczeniach opon mogą skorzystać również przedsiębiorstwa dysponujące flotą pojazdów służbowych.
Szacuje się, że ogumienie odpowiada za zużycie paliwa na poziomie sięgającym 20-30%. Większa świadomość na temat kupowanych opon oraz dokładniejsze dopasowanie ich do samochodów, mogą pociągnąć za sobą spore oszczędności na wydatkach związanych ze spalaniem. To natomiast, dla budżetu flotowego określanego często kosztami paliwa, niezwykle istotne odciążenie. Prawidłowe dobranie opon może stanowić ważny argument przy negocjowaniu wysokości odszkodowania w razie ewentualnego wypadku. Może też ograniczyć koszty awarii i napraw we flocie.

Planowame zmiany czekają jeszcze na formalne zatwierdzenie i po jego zyskaniu zaczną obowiązywać dopiero od 2021 roku. Warto jednak już teraz zwrócić szczególną uwagę na właściwości opon i ich odpowiednie dopasowanie do floty pojazdów.