Części oryginalne czy zamienniki - co wybrać?

23 kwietnia 2020
Części oryginalne czy zamienniki - co wybrać?
W chwili kiedy nastąpi awaria, której usunięcie wymagać będzie wymiany konkretnej części albo też całego podzespołu, właściciele aut stają przed trudną decyzją - wybrać pewną i oryginalną, czy też może jej tańszy zamiennik? 
 

Oryginalne części zamienne

Oryginale części zamienne to części na ogół identyczne z tymi, które zostały zamontowane w naszych autach fabrycznie. Powinny mieć taką samą charakterystykę i markę. Niemniej jednak nie za każdym razem i nie w każdym pojeździe. Zdarza się też na przykład tak, iż hurtownia motoryzacyjna i mechanik nie dysponują oryginalnie zamontowanymi podzespołami czy częściami, gdyż niektóre spośród nich dostępne są wyłącznie dla producentów konkretnej marki. Wtedy ich miejsce zajmują elementy, które odznaczają się takimi samymi właściwościami, niemniej jednak produkuje się je pod innym logiem firmowym. Ich cena za każdym razem będzie dosyć wysoka, jednakże za ceną idzie wysoka jakość wykonania i renoma zdobyta przez producenta. 

Zamienniki klasy premium, a tanie podróbki

Druga kategoria części do aut to tak zwane zamienniki. Ich pierwszą zaletą jest cena, wyraźnie niższa, aniżeli w przypadku oryginalnych części. Różnica ta w wielu wypadkach może sięgnąć nawet 60% i więcej. Jeżeli wybierzemy zamienniki z tak zwanej klasy premium, mamy szansę otrzymać element, który swoimi właściwościami nie ustępuje niczym oryginalnym częściom. Jedyną różnicą może być marka, bo już nawet nie producent. Nierzadko takie zamienniki produkowane są dokładnie w tych samych fabrykach i na takich samych liniach produkcyjnych, co ich odpowiedniki znanych marek.
 
Niewątpliwie poza wysokiej jakości zamiennikami, do wyboru mamy całkiem sporo tanich i niskiej jakości podróbek. Części te, chociaż ich cena może być naprawdę zachęcająca, wyróżniają się na ogół niską jakością i znikomą trwałością. W najlepszym wypadku mogą posłużyć nam przez kilka miesięcy. W najgorszym zaś przyczynią się do powstania poważnej awarii, dużo gorszej w skutkach, aniżeli ta pierwotna.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru części

Podczas wyboru części trzeba zawsze zwracać szczególną uwagę na jej jakość. Najwyższą można rozpoznać po oznaczeniu ,,Q” zamieszczonym na opakowaniu – taka część nie powinna zbytnio odbiegać jakością od tej, którą zaoferuje nam serwis. Będzie jednocześnie tańsza od nich, ale także droższa od chińskich podróbek. Jak wspomniano już powyżej, dobry zamiennik może być czasami wyprodukowany w takiej samej fabryce, co oryginał.

Przewaga części oryginalnych nad tanimi zamiennikam

Serwisy samochodowe uważają, że oferowane przez nie części mają najwyższą jakość wykonania i dużą trwałość. Przekonanie to wynika z faktu, iż serwisy mają możliwość gromadzenia i przekazywania producentom aut danych mających związek z usterkami. Zawodne elementy pojazdów są szybko modyfikowane. Poddostawcy części zmieniają pod naciskiem producenta samochodu technologię produkcyjną, albo stosują dużo lepszej jakości materiał.
 
Problem w tym, że w taki sam sposób funkcjonują firmy, zajmujące się produkcją markowych elementów zamiennych. Różnica polega na tym, że dane na temat tego, co zawodzi w konkretnym modelu trafiają do nich od sprzedawców z hurtowni i sklepów. Poza tym na ich części, tak samo jak ma to miejsce w przypadku oryginałów, udzielana jest gwarancja na okres dwóch lat. Dzięki temu, nawet jeśli zawodzą, nie generują dodatkowych kosztów związanych z koniecznością zakupu kolejnego, takie samego elementu.