Przegląd klimatyzacji samochodowej - na co zwrócić uwagę

07 maja 2020
Przegląd klimatyzacji samochodowej - na co zwrócić uwagę
Sezon letni sprzyja wzmożonemu wykorzystaniu walorów klimatyzacji samochodowej. Zaniedbanie  tego elementu może skutkować zarówno jego uszkodzeniem, jak i zanieczyszczeniem powietrza w samochodzie i zagrożeniem zdrowia podróżujących – system ten sprzyja tworzeniu się grzybów i pleśni. 
 

Weryfikacja stanu klimatyzacji i serwis

W kwestii przeglądu, serwisu i naprawy klimatyzacji samochodowej warto zdać się na profesjonalistów. Zarówno w ASO, jak i w wielu innych punktach na mapie Polski można spotkać się ze specjalistycznym przygotowaniem i doświadczeniem zespołu, a wówczas konieczne jest, aby:
 
  • została przeprowadzona kontrola wydajności instalacji chłodzącej
  • odbyła się kontrola szczelności układu klimatyzacji (robi się to przy pomocy specjalnego płynu, który w razie wycieku będzie wskazówką miejsca nieszczelności widoczną pod światłem ultrafioletowym
  • sprawdzono napęd sprężarki klimatyzacji
  • usunięto zanieczyszczenia oraz, jeśli zachodzi taka potrzeba, wymieniono tzw. osuszacz i filtry, sprawdzono wentylator chłodnicy, który współpracuje ze sprężarką, uzupełnić lub wymienić czynnik roboczy klimatyzacji
 

Argumenty za i przeciw klimatyzacji

Klimatyzacja wpływa nie tylko na komfort, ale i na bezpieczeństwo jazdy, gdyż znacznie redukuje poziom obniżenia koncentracji i szybkości reakcji na zagrożenie podczas podróży. Z klimatyzacją o wiele szybciej można pozbyć się również pary osadzającej się na szybach auta. Jednak z drugiej strony auta posiadające taką instalację generują wyższe koszty utrzymania, na co nie każdy kierowca chce i może sobie pozwolić.
 
Nie chodzi tu tylko o przegląd, serwis, czy naprawę, ale również ma to związek z większym spalaniem (nawet o kilkanaście procent), które przy obecnych cenach paliwa może wyraźnie wpłynąć na budżet w niejednym domu. Co więcej, posiadając klimatyzację, trzeba się liczyć z:
 
  • możliwością wywołania przeziębienia lub alergii
  • podrażnieniem błon śluzowych ze względu na suche powietrze generowane przez tą instalację (efektem może być katar lub kaszel)
  • przestrzeganiem podstawowych reguł użytkowania klimatyzacji, a więc z tym, aby nie schładzać wnętrza auta zbyt mocno, nie ustawiać nawiewu na twarz lub klatkę piersiową oraz regularnie poddawać układ czyszczeniu w celu wyeliminowania rozwijających się w nim drobnoustrojów