Co oznacza czerwona kontrolka z wykrzyknikiem?

27 maja 2020
Co oznacza czerwona kontrolka z wykrzyknikiem?
Każdy samochód komunikuje się ze swoim kierowcą przy pomocy kontrolek na desce rozdzielczej. Jako użytkownik samochodu należy wiedzieć, co one dokładnie oznaczają.
 
Niektóre z nich mają funkcję wyłącznie informacyjną natomiast inne mają charakter ostrzegawczy, tj. informują kierowcę, że z autem jest coś nie tak. Jedną z nich jest czerwona kontrolka z wykrzyknikiem.
 
Kontrolka z wykrzyknikiem w kółku, jest sygnałem, że w aucie doszło do uszkodzenia, awarii lub innych dysfunkcji układu hamulcowego. Zapalenie się jej nie oznacza jednak, iż sprawa jest bardzo poważna i grozi nam niebezpieczeństwo.
 
Zobaczymy zatem co dokładniej może oznaczać wykrzyknik na desce rozdzielczej:
 
  • Błąd systemów wspomagania ABS i ESP – kontrolka wykrzyknik zapala się w przypadku uszkodzenia wspomnianych układów, zazwyczaj razem z kontrolką odpowiednią dla układu, którego dotyczy komunikat.
  • Zablokowany zacisk hamulca – wystąpienie tej awarii to brak możliwości kontynuacji jazdy. Jest ona powodowana przez wiele czynników jak zatarcie tłoczków w zacisku, czy zużyte klocki. Jedna z najpoważniejszych usterek przypisana do kontrolki z wykrzyknikiem.
  • Nierówne ciśnienie w układzie – to również niebezpieczna sytuacja, może spowodować zbyt słabe lub zbyt mocne działanie całego systemu hamowania.
  • Niski poziom płynu hamulcowego – płyn hamulcowy to jeden z niezbędnych elementów eksploatacyjnych tego układu. Należy zawsze zadbać o jego odpowiedni poziom, gdyż w przeciwnym przypadku można doprowadzić do niesprawności lub całkowitego uszkodzenia systemu hamowania.
  • Awaria czujnika pomiarowego – w przypadku kiedy uszkodzeniu ulegnie jeden z wielu występujących w układzie hamulcowym czujników, czerwona kontrolka w samochodzie również nas o tym poinformuje.
  • Zaciągnięty hamulec ręczny – w tej sytuacji pojawienie się tego sygnału ma raczej charakter informacyjny. Co więcej, wiele modeli pojazdów ma oddzielną kontrolkę wskazującą taki stan rzeczy.
  • Przepalona żarówka świateł stopu – najmniej groźna, acz wymagająca uwagi sytuacja, w której owa kontrolka zapala się. Po wymianie żarówki na sprawną wszystko wraca do normy.
Jak widać czerwona kontrolka z wykrzyknikiem może oznaczać zarówno poważną awarię, jak i mniejsze problemy, które będziemy w stanie bez trudu zidentyfikować i naprawić sami. Pod żadnym pozorem nie wolno jednak ignorować tego typu ostrzeżeń, gdyż może się to skończyć zatrzymaniem przez policję, mandatem a w najgorszym scenariuszu wypadkiem.