Kierowcy bardzo często zapominają jak dużą rolę odgrywa odpowiednie ustawienie fotela oraz prawidłowa pozycja za kierownicą.
Jazda samochodem jest szybkim oraz wygodnym sposobem na przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Bardzo często zapominamy, że dużą rolę odgrywa również zwykle ustawienie fotela oraz prawidłowa pozycja za kierownicą.
Ustawienie fotela
Pierwszą rzeczą, na którą każdy kierowca powinien zwrócić uwagę podczas regulacji siedziska jest wysokość fotela kierowcy. Dobrze ustawiony pod względem wysokości będzie gwarantował bardzo szerokie pole widzenia oraz bezpieczeństwo podczas ewentualnej stłuczki lub wypadku. Kierowca powinien pójść na kompromis i ustawić fotel na tyle wysoko, aby widzieć dość dużą przestrzeń przed naszym pojazdem, lecz nie może on dotykać lub mieć głowy blisko podsufitki. Zbyt wysokie ustawienie podczas dachowania może narazić nasz odcinek szyjny kręgosłupa oraz głowę na różnego typu urazy lub zranienia.
Ważną częścią instruktażu jak prawidłowo ustawić fotel kierowcy jest również odległość siedziska od koła kierownicy. Optymalne ustawienie zagwarantuje komfort podczas długich podróży oraz bezpieczeństwo w przypadku różnych zdarzeń losowych. W celu regulacji odległości, należy odsunąć fotel na tyle, aby wciskając lewą nogą sprzęgło pozostawała ona w znacznym ugięciu, a dolna część uda przylegała całą powierzchnią do naszego siedzenia. Takie ustawienie sprawi, że podczas ewentualnego zderzenia nasza noga będzie miała możliwość naturalnego zgięcia.
Ostatnim elementem ustawienia fotela jest kontrola poziomu nachylenia w stosunku do koła kierownicy. W celu zagwarantowania pełnego bezpieczeństwa podczas jazdy należy podróżować z siedziskiem nachylonym na tyle, aby ręka trzymana na kierownicy na godzinie 12-tej była delikatnie ugięta. Dzięki temu możemy być pewni, że przy ewentualnej stłuczce nasza ręka również będzie miała możliwość naturalnego zgięcia.
Ustawienie zagłówka
Ustawienie zagłówka jest bardzo często pomijane i lekceważone przez większość kierowców. Prawidłowa optymalizacja tego elementu może uchronić nas przed ewentualnymi urazami lub uszkodzeniami naszego odcinka szyjnego kręgosłupa podczas różnego typu zdarzeń losowych. Jeśli mamy taką możliwość, zagłówek powinien być ustawiony w ten sposób, aby środkowa część naszej głowy znajdowała się pośrodku powierzchni całego zagłówka. Będzie to bardzo przydatne w momencie miejskiej stłuczki, gdy inny kierowca wjedzie nam w tył pojazdu.
Bezpieczeństwo podczas jazdy jest bardzo ważną rzeczą, do której powinniśmy przyłożyć jak najwięcej uwagi. Kierowcy niestety często dużo bardziej cenią sobie swoją wygodę i ustawiają fotel w całkowicie nieoptymalnej pozycji, która zagraża naszemu zdrowiu i może przyczynić się do urazów podczas jakichkolwiek wypadków. Najczęstszymi błędami posiadaczy samochodów jest zbyt duże nachylenie naszego siedziska, czasami do tego stopnia, że kierowca znajduje się w samochodzie prawie w pozycji leżącej. Zapominają oni często o nagłówku, który chroni naszą głowę przed urazami lub ustawiają się za nisko i nie mają możliwości odpowiednio szybkiej reakcji na zdarzenia drogowe.